top of page

Vad är insikt?

tors 16 sep.

|

Digital dialog på Zoom

Vi önskar leva med insikt. Det är inte att se in i sig själv såsom vi kan se in i munnen, utan att yttra en djup förståelse av sig själv i levernet. Men vad för kännedom om livet är det? I den här undersökande samtalsgemenskapen undrar vi över den uttrycksfulla insikten.

Registrering är stängd
Se andra evenemang

Tid & plats

16 sep. 2021 18:00 – 21:00

Digital dialog på Zoom

Om gruppaktiviteten

Vi behöver insikt för att leva väl, men det är svårt att inse vad insikt är när vi inte er helt klara över vad, varför, var, när och hur vi skall ha insikt. Därför börjar vi dialogen med att bli stilla och låter envar under ett par tysta minuter försöka särskilt minnas ett särskilt tillfälle av självupplevd insikt. Ty vi är samlade för att praktisera filosofi och det innebär att söka sin livsförståelse i sina vardagserfarenheter på vardagsspråket.

Vi fortsätter dialogen med en runda där envar som vill delar i ett par meningar sitt enskilda minne av insikt. För att bli kloka, ja, visa behöver vi livserfarenhet och genom att lyssna till varandras erfarenheter vidgar vi vår förståelse. Med de delade erfarenheterna av insikt har vi etablerat en undrande och undersökande gemenskap för livet och levernet.

Men för att söka levnadsvisdom behöver vi stilla fördjupa vår förståelse. Vi väljer därför…

Dela detta

© 2025 Sebastian Rehnman

bottom of page